Użytkowanie soczewek kontaktowych w trudnych warunkach

soczewki w trudnych warunkach

Wydawać by się mogło, że soczewki kontaktowe w zasadzie nie mają żadnych ograniczeń. Jednakże i tak te jakby się mogło wydawać doskonałe artykuły optyczne, je posiadają, a nieraz są nawet niewskazane. Mowa tu między innymi o ich użytkowaniu podczas pracy w pomieszczeniach zapylonych, kiedy nasze oczy narażone są na kurz i inne tym podobne zanieczyszczenia. Do takich obiektów zaliczymy place budowy, tartaki czy stolarnie.

Jak sobie z tym poradzić?

Jeśli pracujemy w takich warunkach, na pewno dobrze jest pomyśleć o wymianie soczewek na soczewki jednodniowe, jeśli w ogóle takich jeszcze nie nosimy. Przykładem takich soczewek może być model Acuvue 1-Day TRUEYE. 90 sztuk tych soczewek, a więc zestaw na cały kwartał kosztuje w granicach 170 złotych, a więc dzieląc to na wydatek miesięczny, koszt ten nie jest wcale taki wielki. Poza tym zawsze warto mieć przy sobie krople nawilżające do oczu, np. Renu Drops, by w każdej chwili móc przemyć i nawilżyć oko. Poza tym oczywiste wydaje się to, że podczas pracy w takich warunkach powinniśmy uzbroić się w szczelne gogle ochronne, aby wszelkie zanieczyszczenia nie przedostawały się do naszych oczu.

Zalecenia lekarza

Pamiętajmy jednak, że ostateczną decyzję o tym, czy w danych warunkach możemy stosować soczewki kontaktowe, czy też się ich wystrzegać powinien podjąć nasz lekarz. Dlatego też nie należy tego faktu przed nim ukrywać i powiedzieć mu o całej sytuacji i wykonywanym przez nas zawodzie podczas wizyty kontrolnej.

2 Komentarzy

  1. Marek

    Dzisiaj nie jest to wielki problem. Choćby właśnie poprzez częstsze nawilżanie oka.

  2. Łukasz

    Tylko że w takiej sytuacji soczewki wielorazowego użytku chyba odpadają prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *