Soczewki twarde

Soczewki twarde

Większość ludzi, którzy decydują się na soczewki, stawia na te miękkie i w zasadzie nie może to nikogo dziwić. Niemniej jednak należy mieć świadomość tego, że wyróżniamy także soczewki twarde. Większość jednak nie wie, jak takie soczewki wyglądają oraz dla kogo są polecane. Jak zatem wygląda ta kwestia? Wszystkiego, co najważniejsze o soczewkach twardych dowiecie się z poniższego artykułu.

Materiał

Zacznijmy od najważniejszego, a więc tego, z czego owe soczewki są wykonane. I tak soczewki twarde wykonane są z polimetakrylanu metylu, a więc materiału zwanego także PMMA. To tworzywo jest nieuwodnione, a więc jest twarde i sztywne. Poza tym należy dodać, że materiał ten nie przepuszcza tlenu. Tym samym pewnie wielu z was zastanowi się, jak tlen dostaje się tutaj do oka. Otóż wymianę tlenową zapewnia stała wymiana płynu łzowego pomiędzy rogówką a soczewką.

Utrzymywanie na oku

Soczewki twarde nie mają styczności z rogówką, a na powierzchni oka utrzymują się poprzez siły napięcia powierzchniowego lub podtrzymywane są przez górną powiekę. Ma to jednak swoje wady, ponieważ w związku z tym, że nie mają styczności z rogówką, mogą przemieszczać się pod powieką.

Przeznaczenie soczewek twardych

Ten rodzaj soczewek przeznaczony jest dla osób z zaawansowaną formą stożka rogówki. Jest to choroba, która powoduje, że kształt rogówki przypomina piramidę lub stożek. Z ich pomocą możemy skorygować kształt rogówki, jednakże nie jest to rozwiązanie, które może wyleczyć pacjenta. Pomaga tylko skorygować wadę, choć w pierwszej fazie podczas użytkowania możemy odczuwać uczucie niedoskonałości oraz dyskomfort.

Czas użytkowania

Jedną parę soczewek użytkuje się przez okres od 12 do 24 miesięcy. Należy uwzględnić tutaj także specjalnie przygotowane do czyszczenia i przechowywania tego rodzaju soczewek płyny.

2 Komentarzy

  1. natalia

    No na pewno nie będą tutaj najlepszym rozwiązaniem. Chyba lepiej postawić na te jednorazowe.

  2. Kasia

    Nosiłam soczewki twarde i muszę przyznać, że nie są zbyt wygodne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *