Soczewki dla dzieci i nastolatków. Czy to dobry pomysł?

soczewki dla dzieci i nastolatków

Problemy ze wzrokiem wśród dzieci i nastolatków pojawiają się coraz częściej. Nieprawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku może być wywołane przez wiele różnych czynników, nie zawsze związanych ze zbyt częstym oglądaniem telewizji czy czytania po ciemku. Krótkowzroczność, dalekowzroczność, zez czy astygmatyzm u dzieci leczone są tak samo, jak w przypadku dorosłych. Najczęściej jednak rodzice ograniczają się do zakupienia okularów w obawie przed innymi metodami leczenia. Największe obawy związane są z soczewkami kontaktowymi, które w opinii wielu osób nie są bezpieczne dla najmłodszych.

Jak jest naprawdę?

Praktyka, a także opinie wielu lekarzy specjalistów pokazują, iż wada wzroku u dzieci może być leczona przy użyciu soczewek bez żadnych obaw. Należy pamiętać, iż obecne soczewki stworzone są z materiałów, które nie stanowią zagrożenia. Bardzo dobrze przepuszczają powietrze i często są wręcz niewyczuwalne przez dzieci. Nie musimy więc obawiać się, iż oczy ulegną podrażnieniu.

Czy dziecko sobie poradzi?

Rodzice bardzo często zwracają również uwagę na fakt, iż proces zakładania i zdejmowania soczewek może być zbyt trudny dla ich pociech. W rzeczywistości jest to niezwykle proste. Wystarczy krótkie przeszkolenie przez okulistę, aby dziecko nauczyło się, jak korzystać z tego typu produktów. Może być to także doskonała lekcja odpowiedzialności dla najmłodszych, zwłaszcza w przypadku codziennych dezynfekcji i higieny soczewek. Bez wątpienia tego typu praktyki sprawią, że dziecko szybciej stanie się dojrzałe i nauczy się, jak podchodzić do tego typu obowiązków.

Z wizytą u okulisty

Pamiętać należy oczywiście o systematycznych wizytach kontrolnych, które powinny odbywać się raz na trzy miesiące. Jak wiadomo, dzieci bardzo szybko się rozwijają, zmienia się także budowa samej gałki ocznej. Wizyty u specjalisty pozwolą dopasowywać parametry soczewek w taki sposób, aby odpowiadały one rzeczywistemu zapotrzebowaniu. Mogą one służyć naszym dzieciom od najmłodszych lat, oczywiście przy zastosowaniu podstawowych zasad higieny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *