Okulary czy szkła kontaktowe?

szkła kontaktowe

Obecnie ludzie coraz rzadziej korzystają z okularów. Na pierwszy rzut oka większości wydawać się może, że w związku z tym ludzi cierpiących na wszelkie wady wzroku jest coraz mniej, co oczywiście powinno nas cieszyć. Jednakże, czy w ogóle jest to możliwe w dobie komputerów i telewizji, kiedy nie wyobrażamy sobie bez nich życia, a przed ekranem swoich jednostek komputerowych spędzamy nieraz nie po kilka a kilkanaście godzin? Odpowiedź wydaje się więc jednoznaczna i brzmi NIE. Gdzie zatem kryje się cały szkopuł? Jak się okazuje wielu z tych, którzy mieli wcześniej okulary, jak i tych, których problemy ze wzrokiem zaczęły się dość niedawno, postawiła na soczewki kontaktowe. Znajdźmy więc różnice dzielące oba te produkty optyczne i spróbujmy odpowiedzieć sobie na pytanie, który z nich wypada lepiej.

Zalety i wady okularów

Do zalet okularów na pewno musimy zaliczyć to, że w zasadzie nie ma żadnego problemu z ich noszeniem. Wystarczy je założyć na nos i tyle. Poza tym obecnie ich modeli jest tak wiele, że bez trudu dobierzemy je do kształtu naszej twarzy. Wielu decyduje się jednak na nie tylko dlatego, że są tanie.

Co prawda do noszenia okularów na co dzień możemy się szybko przyzwyczaić, ale nie skłamiemy, jeśli powiemy, że nie są one dla wszystkich. I tak stanowią spory problem w uprawianiu niemal wszystkich sportów. Jeśli zdecydujemy się w nich na aktywność fizyczną, musimy liczyć się bowiem z tym, że możemy je szybko uszkodzić, co narazi nas na kolejne straty finansowe. Największą wadą okularów jest jednak to, że poprzez oprawy zmniejszają one pole widzenia, a dodatkowo zniekształcają obraz.

Zalety i wady soczewek

Soczewki bezpośrednio przylegają do oka, a więc w zasadzie są niewidoczne. Dlatego też to właśnie na nie decydują się osoby, którym z oprawami okularowymi nie jest do twarzy. Jednak nie tylko, bo należy podkreślić, że nie zniekształcają one obrazu, nie ograniczają pola widzenia, a także nie przeszkadzają w uprawianiu dyscyplin sportowych.

Co zatem sprawia, że w ogóle niektórzy stawiają na okulary, a nie soczewki? Należy tu wspomnieć o ich cenie. Pojedyncze pary nie są drogie, ale należy mieć świadomość tego, że należy je regularnie wymieniać. Poza tym wielu boi się na nie stawiać ze strachu o uszkodzenie oka. Oczywiście strach ten jest bezpodstawny, a zakładanie, jak i zdejmowanie soczewek nie wpłynie na nasz narząd wzroku negatywnie, ale przynajmniej w początkowych fazach czynności te mogą sprawiać trudność.

Co wybrać?

Na to pytanie odpowiedzieć sobie musi już każdy z nas osobiście. Wiele zależy tutaj od naszego trybu życia. I tak osobom młodszym i dynamicznym poleca się soczewki. Starszym natomiast bardziej odpowiadać mogą okulary, choć nie brak ludzi w tym wieku, którzy również korzystają z soczewek.

3 Komentarzy

  1. Paweł

    Nie rozumiem tych, którzy noszą okulary. Toż to w dzisiejszych czasach zupełnie niepraktyczne rozwiązanie. Soczewki sprawdzają się o wiele lepiej.

  2. Justyna

    Ja dopiero ostatnio przeszłam na soczewki, ale przyznam szczerze, że nie żałuję tej decyzji.

  3. Emilia

    Ja tam soczewki noszę od 3 lat i jak na razie sprawują się doskonale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *