Najczęstsze wady wzroku

wady wzroku

Wielu ludzi boryka się dziś z wadami wzroku i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie liczba zachorowań miałaby się zmniejszyć. Jeżeli dojdzie już do jakichś zmian, to na pewno z roku na rok zachowań będzie więcej. Warto mieć na uwadze, że problem z prawidłowym widzeniem może mieć wiele przyczyn, a w związku z tym wyróżniamy kilka wad wzroku.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to jak sama nazwa wskazuje choroba, w której mamy problem z widzeniem na dalsze odległości, podczas gdy z bliska widzimy naprawdę dobrze. Tę wadę wzroku korygujemy przy pomocy soczewek minusowych zwanych też rozpraszającymi.

Nadwzroczność

Sytuacja odwrotna od powyższej. W przypadku tej choroby dalekowidz dokładnie widzi z daleka, a z widzeniem na krótkie odległości ma spory problem. Ta wada wzroku bardzo często dotyka osoby starsze. Mówimy wówczas o starczowzroczności. Korygujemy ją przy pomocy soczewek skupiających, a więc plusowych.

Astygmatyzm

Astygmatyzm najczęściej towarzyszy krótkowzroczności lub dalekowzroczności i jest spowodowany nieprawidłową krzywizną rogówki. Pomocne są w takiej sytuacji soczewki cylindryczne.

Warto pamiętać, że wadę wzroku określić może tylko i wyłącznie specjalista podczas dokładnego badania wzroku. Dysfunkcje wzroku wyrażane są tutaj w dioptriach.

1 Komentarz

  1. Kamil

    Ja mam krótkowzroczność i przyznam, że soczewki pomogły mi w wielkim stopniu. Tym bardziej że nie widziałem siebie w okularach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *